Otwórz się na wysokie drzwi!

Otwórz się na wysokie drzwi!
Drzwi jako produkt przechodzą ogromną rewolucję w polskich domach i nie-bawem ich design będzie równie ważny, co wzornictwo mebli, oświetlenia i dekoracji. O najnowszych trendach w dziedzinie drzwi i ich roli we wnętrzu opowiada Dorota Warych, główny projektant marki PIU Design.

Szukając wymarzonego domu lub apartamentu oglądamy zazwyczaj dziesiątki goto-wych realizacji i projektów. Pierwszym kryterium wyboru jest zazwyczaj estetyka i stylistyka wnętrza, w następnym kroku przyglądamy się bliżej aspektom funkcjonal-nym. Bardzo często na etapie poszukiwań spotykamy się z dwoma z pozoru bliźnia-czymi inwestycjami. Zbliżone gabaryty, podobny rozkład pomieszczeń, nasza ulubio-na stylistyka wystroju wnętrza. Mimo bardzo wielu podobieństw jeden z domów jeste-śmy gotowi kupić „od ręki”, a drugi schodzi na dalszy plan. Co może je tak znacząco różnić i wpływać na ich atrakcyjność? Drzwi. Element bardzo często niedoceniany, a mający kolosalne znaczenie dla ładu przestrzennego wnętrza i jego atrakcyjność. Uszyte na miarę danego wnętrza drzwi to wypadkowa bardzo wielu czynników, które decydują o finalnym efekcie. „Projektant drzwi stoi w obliczu wyboru ich wysokości, proporcji, kolorystyki, materiałów wykończeniowych, sposobu i głębokości umiesz-czenia w ścianie, wykończenia felców czy klamki. Te drobne czynniki składowe zna-cząco wpływają na to, czy w pomieszczeniu panuje harmonia i rytm. Nawet minimal-na zmiana wysokości drzwi i ich wykończenia wpłynie na perspektywę postrzegania wnętrza. Warto w związku z tym myśleć o architekturze wnętrza jak o sztuce. Archi-tekt tworzy obraz przestrzenny, wycina w ścianie otwory, dobierając ich proporcje do proporcji okien, wypełnia materiałem o różnych kolorach, kształtach i strukturze. Pro-jektuje kompozycję, w której drzwi odgrywają pierwszoplanową rolę.” – podkreśla Do-rota Warych, główny projektant PIU Design, renomowanego producenta drzwi. Ma-jąc tego świadomość warto przyjrzeć się kluczowym trendom i kierunkom w dziedzi-nie drzwi.

Technologiczna zmiana

Do niedawna podstawowym materiałem, z którego produkowano drzwi oraz ościeżni-ce, było drewno. Teraz coraz większą popularnością i uznaniem specjalistów cieszą się drzwi oparte na konstrukcji aluminiowej. Jak podkreśla Dorota Warych z PIU De-sign: „Aluminiowa ościeżnica, zlicowana ze ścianą, którą na polski rynek kilka lat te-mu wprowadziła moja marka, dziś staje się standardem. Drzwi pozbawione opasek i widocznych ościeżnic wydają się lżejsze, ukryte w ścianie, nowoczesne. Elementem wyróżniającym tego typu technologię jest również ukrycie wszystkich elementów uzupełniających, a zwłaszcza zawiasów. Zwiększona, w stosunku do tradycyjnych drzwi grubość (do 50mm) stabilizuje skrzydło oraz zwiększa akustykę drzwi.” Nowo-ścią ostatnich miesięcy jest wprowadzenie na rynek przez PIU Design aluminiowej konstrukcji skrzydła drzwiowego. „Gwarantuje ona dowolną wysokość skrzydła, sta-bilizacje wymiarową do 300 cm wysokości oraz pozwala na zastosowanie do wykoń-czenia drzwi szerokiej gamy materiałów wykończeniowych. Grubość formatki to max. 5,5-6 mm., co oznacza, że wysokie drzwi możemy pokryć tym samym materiałem, co ściany m.in. betonem architektonicznym, wielkoformatowymi płytami ze spieków kwarcowych typu Laminam, szkłem typu Lacobel, lustrem, filcem, laminatem, skórą, płytą lakierowaną, fornirowaną, akrylową i wieloma innymi.” – dodaje Dorota Warych

Ich Wysokość Drzwi

Przeszklone ściany jeszcze nie tak dawno kojarzyły się wyłącznie z ogromnymi wi-trynami sklepów lub nadmorskimi willami z zagranicznych magazynów wnętrzar-skich. Obecnie moda na duże okna stała się powszechna i coraz trudniej znaleźć no-woczesny projekt, w którym nie przewidziano wielkoformatowych okien przesuwnych albo całkowicie przeszklonych ścian. Zdaniem Doroty Warych, głównej projektantki PIU Design: „W ślad za tym trendem powracamy w architekturze wnętrz do tradycji modernizmu. Również drzwi stają się coraz wyższe, sięgając sufitu lub co najmniej linii okien. Dla przykładu PIU Design wykonuje drzwi w standardowej wysokości do 280 cm (a nawet wyższej) gwarantując stabilizację wymiarową. Trudno się temu dzi-wić, ponieważ takie rozwiązania pozwalają wprowadzić do wnętrza domu więcej natu-ralnego światła, powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że zacierają się grani-ce między różnymi strefami domu. Taką wysokość drzwi umożliwia technologia, a konkretnie zastosowaniu konstrukcji aluminiowej ościeżnicy i skrzydła. Aluminium w przeciwieństwie do drewna nie odkształca się pod wpływem temperatury i zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co sprawia, że możemy się cieszyć bardzo wysokimi drzwiami bez ryzyka ich wypaczenia.”

Postaw na design

Drzwi to nie tylko funkcja, ale również bardzo szeroki wachlarz możliwości wzorni-czych. Dzięki zastosowania zróżnicowanych okładzin, drzwi mogą być specjalnie wy-eksponowane lub wręcz przeciwnie, ukryte w materiale, którym wykończyliśmy ścia-nę. Swoboda kreowania sprawiła, że drzwi stały się przedmiotem zainteresowania uznanych designerów. Dobrym przykładem jest Tomasz Augustyniak, który podjął współpracę z PIU Design i projektuje dla tej marki bardzo oryginalnie rozwiązania drzwiowe. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. W designie drzwi niezwy-kle istotna jest dbałość o detal i właśnie po niej poznamy klasę produktu. Duże zna-czenie ma, aby drzwi projektowane były, jak to mawiają Włosi „su misura”, a więc na miarę indywidualnych potrzeb Klienta.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.piudesign.pl oraz profilu marki na Facebooku: www.facebook.com/PIUdesign

Kontakt dla mediów:
Anna Włoszczyńska-Lewińska
E-mail: a.wloszczynska@piudesign.pl
Tel. kom.: 784 438 606


Informacja prasowa, Warszawa, 2015r.